Trio Jacek Grekow Peev Tsvyatkov

Recenzje

Na niezwykłym, etno-jazzowym poziomie!

Gitara, akordeon i bułgarska „gadułka” to pomysł na nieszablonowe trio, które swoim serdecznym podejściem do muzyki tworzy ciekawy zestaw melodii o zaskakujących, stylistycznych formatach. Bo jest w muzyce Grekow/Peev/Tsvyatkov Trio sporo nastrojów folkowych, tradycji muzyki bałkańskiej, nawiązania do klasyki, ale także są i elementy jazzu. Być może takie właśnie podejście do artystycznego tworzywa jest wynikiem artystycznych doświadczeń muzyków, a może jest to po prostu piękna i emocjonalna chęć grania ”co w duszy gra”. I to na niezwykłym, etno-jazzowym poziomie !

Dionizy Piątkowski (Era Jazzu, jazz.pl) https://jazz.pl/grekow-peev-tsvyatkov-trio-balkan-grooves-amadeus-records

Jedna z najciekawszych płyt folkowych i okołofolkowych ostatnich miesięcy

Na wydanej na początku 2023 roku w pięknej okładce (Adam Iłenda) płycie "Balkan Grooves" firmowanej przez TRIO Grekow / Peev / Tsvyatkov, znajdziemy sześć autorskich kompozycji Jacka Grekowa, oraz opracowanie tradycyjnej melodii "Sarakino mome". Grający w Sarakinie również na na bułgarskich instrumentach ludowych, takich jak kaval i gajda Jacek Grekow, tym razem skoncentrował się wyłącznie na akordeonie, który wraz z gadułką i gitarą tworzy wyjątkowo oryginalne brzmienie.

Rozpoczynająca album kompozycja "On The Walk", bez zbędnych wstępów porywa nas radosnym klimatem ludowej fiesty. Wpadająca w ucho melodyka, rytm i witalność utworu to znakomite wprowadzenie do całego programu. Wyjątkowo wirtuozowskie partie akordeonu ozdabiają bardzo rozbudowany, wielowątkowy utwór "Warrior's Time". Tytułowy temat to przede wszystkim zapierające dech w piersi partie gadułki i znakomity gitarowy podkład, które wraz z akordeonem tworzą nastrój swego rodzaju tanecznej nostalgii. Tradycyjny temat "Sarakino mome" zaaranżowany został w klimacie pięknej, wzruszającej ballady. Balladowy klimat odnajdziemy też w zdominowanej przez rzewne partie gadułki pierwszej części "Something In 7". Przepełniony żalem, smutkiem i tęsknotą utwór, w drugiej części niespodziewanie porywa nas do szaleńczego tańca. W "Mish Mash Club" dostrzeżemy echa, podanego w stylu Django Reinhardta cygańskiego folkloru, a ogromne wrażenie robią tu partie przekomarzającej się z akordeonem gadułki. Cały program zamyka wyposażony w ujmującą melodykę temat "Shepherd's Feast".

Czerpiąc z muzyki bałkańskiej, klasyki i jazzu, TRIO Grekow / Peev / Tsvyatkov wykreowało zupełnie nową estetykę dźwiękową, której doprawdy trudno się oprzeć. "Balkan Grooves" to znakomita płyta na początek 2023 roku, a zarazem album będący jedną z najciekawszych płyt folkowych i okołofolkowych ostatnich miesięcy.

Robert Ratajczak (LongPlay recenzje) https://longplayrecenzje.blogspot.com/2023/01/trio-grekow-peev-tsvyatkov-balkan.html

Album fascynujący i satysfakcjonujący

Tytuł Balkan Grooves z jednej strony zdradza wiele, z drugiej nie jest w stanie opisać bogactwa i różnorodności muzyki, którą znajdziemy na tej świetnej płycie. Za muzyczną bazę wolno uznać, co niezaskakujące u Jacka Grekowa, odwołania do tradycji bułgarskiej, zwłaszcza, że towarzyszą mu dwaj fantastyczni muzycy z tego kraju. Oczywiste są jednak tu także inspiracje czerpiące z różnych i szeroko pojętych bałkańskich źródeł, z muzyki świata. Co więcej, mam wrażenie, że w paru momentach fragmenty melodii zdają się wskazywać i na Europę Środkową. Finezja i swoboda wykonawcza, a także pewne elementy konstrukcyjne tej muzyki, a wreszcie nastroje, które ona przywołuje pozwalają też na skojarzenia z muzyką klasyczną, współczesną kameralistyką i echami jazzu. Jeśli zawahałbym się, by określić świetną muzykę tria mianem etno-jazzu, to tylko w obawie czy nie będzie to etykietka ograniczająca jej wielobarwność i – przy wszystkim formalnych walorach – również swoistą radość, bezpretensjonalność, zarazem też liryzm i naturalność.

(...) Kontakt z muzyką zespołu jest niewątpliwą przyjemnością – i to na wielu poziomach. Od tego najprostszego estetycznego poczucia, że słuchamy muzyki świetnie zagranej i wyprodukowanej, o jasnym, ciepłym brzmieniu, przyjaznej słuchaczowi, aż po konstrukcyjne, wykonawcze i aranżacyjne meandry, które mają prawo zainteresować i usatysfakcjonować wielbicieli muzyki wyrafinowanej i wykonanej rewelacyjnie pod względem warsztatowym. Świetna płyta!

Tomasz Janas (Polskie Radio, RCKL) https://www.polskieradio.pl/377/7414/Artykul/3141309,prawdziwe-przyjemnosci

Muzyka delikatna i złożona

Polski akordeonista Jacek Grekow, który również próbował swoich sił w Wiedniu trzy dekady temu, ale już dawno dojrzał w swojej ojczyźnie i na arenie międzynarodowej, aby stać się jednym z najwybitniejszych muzyków tzw. ze swoim nowym albumem „Balkan Grooves” dziełem o wiele bardziej delikatnym i złożonym niż jego mimo wszystko trafny tytuł.

Mirjam Jessa presents CD Balkan grooves, TRIO Grekow / Peev / Tsvyatkov - (Radio OE1 Austria) https://oe1.orf.at/programm/20230510/719188/Weite-Wege

Mundofonias-favorites-MAR23-Balkan-grooves

CD Balkan grooves znalazła się w grupie trzech faworytów world music audycji radiowej Mundofonías z marca 2023 roku. Mundofonías favorites March 2023, https://mundofonias.com/wp/?p=6555

Jazzowy bazar Radio Kraków Rafal Zbrzeski

CD Balkan Grooves w Jazzowy Bazar - Radio Kraków - Rafal Zbrzeski, 26.01.2023

CD-Balkan-grooves-in-Radio-Varna

Radio Varna Kristian Nedelchev presents CD Balkan grooves https://youtu.be/sXuvbv4VfKo

CD TRIO Grekow Peev Tsvyatkov

[[SARAKINA - Balkan Band]]

Copyright © 2012- Jacek Grekow