Trio Jacek Grekow Peev Tsvyatkov

Recenzje

Na niezwykłym, etno-jazzowym poziomie!

Gitara, akordeon i bułgarska „gadułka” to pomysł na nieszablonowe trio, które swoim serdecznym podejściem do muzyki tworzy ciekawy zestaw melodii o zaskakujących, stylistycznych formatach. Bo jest w muzyce Grekow/Peev/Tsvyatkov Trio sporo nastrojów folkowych, tradycji muzyki bałkańskiej, nawiązania do klasyki, ale także są i elementy jazzu. Być może takie właśnie podejście do artystycznego tworzywa jest wynikiem artystycznych doświadczeń muzyków, a może jest to po prostu piękna i emocjonalna chęć grania ”co w duszy gra”. I to na niezwykłym, etno-jazzowym poziomie !

Dionizy Piątkowski (Era Jazzu, jazz.pl) https://jazz.pl/grekow-peev-tsvyatkov-trio-balkan-grooves-amadeus-records


Muzyka delikatna i złożona

Polski akordeonista Jacek Grekow, który również próbował swoich sił w Wiedniu trzy dekady temu, ale już dawno dojrzał w swojej ojczyźnie i na arenie międzynarodowej, aby stać się jednym z najwybitniejszych muzyków ze swoim nowym albumem „Balkan Grooves” dziełem o wiele bardziej delikatnym i złożonym niż jego mimo wszystko trafny tytuł. Od akordeonisty Jacka Grekow zawsze można oczekiwać czegoś wymagającego, a jednocześnie głęboko muzycznego. Cieszę się z każdego jego nowego projektu.

Mirjam Jessa presents CD Balkan grooves, TRIO Grekow / Peev / Tsvyatkov - (Radio OE1 Austria) https://youtu.be/YcdNkIxnlQM


Muzyka jednocześnie intymna i potężna

Już od pierwszych taktów serce się otwiera nie tylko ze względu na niezwykle przyjazną atmosferę utworu, ale też od razu stanie się jasne: polsko-bułgarskie trio to absolutni fachowcy w swojej pracy. (...) Muzyka jest jednocześnie intymna i potężna. Album, którego chciałoby się słuchać w przytulnym letnim ogródku gdzieś na południu.

Ines Körver (Folker.World https://folker.world/rezensionen/trio-grekow-peev-tsvyatkov/


Jedna z najciekawszych płyt folkowych i okołofolkowych ostatnich miesięcy

Na wydanej na początku 2023 roku w pięknej okładce (Adam Iłenda) płycie "Balkan Grooves" firmowanej przez TRIO Grekow / Peev / Tsvyatkov, znajdziemy sześć autorskich kompozycji Jacka Grekowa, oraz opracowanie tradycyjnej melodii "Sarakino mome". Grający w Sarakinie również na na bułgarskich instrumentach ludowych, takich jak kaval i gajda Jacek Grekow, tym razem skoncentrował się wyłącznie na akordeonie, który wraz z gadułką i gitarą tworzy wyjątkowo oryginalne brzmienie.

Rozpoczynająca album kompozycja "On The Walk", bez zbędnych wstępów porywa nas radosnym klimatem ludowej fiesty. Wpadająca w ucho melodyka, rytm i witalność utworu to znakomite wprowadzenie do całego programu. Wyjątkowo wirtuozowskie partie akordeonu ozdabiają bardzo rozbudowany, wielowątkowy utwór "Warrior's Time". Tytułowy temat to przede wszystkim zapierające dech w piersi partie gadułki i znakomity gitarowy podkład, które wraz z akordeonem tworzą nastrój swego rodzaju tanecznej nostalgii. Tradycyjny temat "Sarakino mome" zaaranżowany został w klimacie pięknej, wzruszającej ballady. Balladowy klimat odnajdziemy też w zdominowanej przez rzewne partie gadułki pierwszej części "Something In 7". Przepełniony żalem, smutkiem i tęsknotą utwór, w drugiej części niespodziewanie porywa nas do szaleńczego tańca. W "Mish Mash Club" dostrzeżemy echa, podanego w stylu Django Reinhardta cygańskiego folkloru, a ogromne wrażenie robią tu partie przekomarzającej się z akordeonem gadułki. Cały program zamyka wyposażony w ujmującą melodykę temat "Shepherd's Feast".

Czerpiąc z muzyki bałkańskiej, klasyki i jazzu, TRIO Grekow / Peev / Tsvyatkov wykreowało zupełnie nową estetykę dźwiękową, której doprawdy trudno się oprzeć. "Balkan Grooves" to znakomita płyta na początek 2023 roku, a zarazem album będący jedną z najciekawszych płyt folkowych i okołofolkowych ostatnich miesięcy.

Robert Ratajczak (LongPlay recenzje) https://longplayrecenzje.blogspot.com/2023/01/trio-grekow-peev-tsvyatkov-balkan.html


Album fascynujący i satysfakcjonujący

Tytuł Balkan Grooves z jednej strony zdradza wiele, z drugiej nie jest w stanie opisać bogactwa i różnorodności muzyki, którą znajdziemy na tej świetnej płycie. Za muzyczną bazę wolno uznać, co niezaskakujące u Jacka Grekowa, odwołania do tradycji bułgarskiej, zwłaszcza, że towarzyszą mu dwaj fantastyczni muzycy z tego kraju. Oczywiste są jednak tu także inspiracje czerpiące z różnych i szeroko pojętych bałkańskich źródeł, z muzyki świata. Co więcej, mam wrażenie, że w paru momentach fragmenty melodii zdają się wskazywać i na Europę Środkową. Finezja i swoboda wykonawcza, a także pewne elementy konstrukcyjne tej muzyki, a wreszcie nastroje, które ona przywołuje pozwalają też na skojarzenia z muzyką klasyczną, współczesną kameralistyką i echami jazzu. Jeśli zawahałbym się, by określić świetną muzykę tria mianem etno-jazzu, to tylko w obawie czy nie będzie to etykietka ograniczająca jej wielobarwność i – przy wszystkim formalnych walorach – również swoistą radość, bezpretensjonalność, zarazem też liryzm i naturalność.

(...) Kontakt z muzyką zespołu jest niewątpliwą przyjemnością – i to na wielu poziomach. Od tego najprostszego estetycznego poczucia, że słuchamy muzyki świetnie zagranej i wyprodukowanej, o jasnym, ciepłym brzmieniu, przyjaznej słuchaczowi, aż po konstrukcyjne, wykonawcze i aranżacyjne meandry, które mają prawo zainteresować i usatysfakcjonować wielbicieli muzyki wyrafinowanej i wykonanej rewelacyjnie pod względem warsztatowym. Świetna płyta!

Tomasz Janas (Polskie Radio, RCKL) https://www.polskieradio.pl/377/7414/Artykul/3141309,prawdziwe-przyjemnosci


Trio Grekow-Peev-Tsvyatkov Balkan Grooves

Trio Grekow-Peev-Tsvyatkov features three musicians who come to this project having each made a name for themselves in numerous other collaborations. Accordionist Jacek Grekow is Polish but has long been interested in Balkan music; Peyo Peev is already a renowned exponent of the gadulka, the bowed instrument from his native country Bulgaria, and guitarist Hristiyan Tsvyatkov, also from Bulgaria, has played internationally with various ensembles. They have now come together to produce the trio album Balkan Grooves, and it certainly makes for an interesting listen.

Mike Adcock (RootsWorld), https://www.rootsworld.com/reviews/grekow-23.shtml


CD Balkan grooves znalazła się w grupie trzech faworytów world music audycji radiowej Mundofonías z marca 2023 roku. Mundofonías favorites March 2023, https://mundofonias.com/wp/?p=6555

Mundofonias-favorites-MAR23-Balkan-grooves


Jazzowy bazar Radio Kraków Rafal Zbrzeski

CD Balkan Grooves w Jazzowy Bazar - Radio Kraków - Rafal Zbrzeski, 26.01.2023


CD-Balkan-grooves-in-Radio-Varna

Radio Varna Kristian Nedelchev presents CD Balkan grooves https://youtu.be/sXuvbv4VfKo


CD TRIO Grekow Peev Tsvyatkov

[[SARAKINA - Balkan Band]]

Copyright © 2012- Jacek Grekow