Kaval- Jacek

Kaval - dźwięk

Skala kavalu

Flet kaval ma skalę od d1 do c4 i w tym zakresie może wydobyć wszystkie dźwięki chromatycznie oprócz dis1, c2, cis2, dis2. Różne wysokości dźwięków otrzymuję się przez specjalne kombinacje zakrywania palcami otworów, jak i poprzez różną siłę wdmuchiwanego pod kątem powietrza.

Barwa dźwięku kavalu

Kaval jest instrumentem o bogatych możliwościach technicznych jak i muzycznych. W niskim rejestrze (kaba) ma nasycony, bogaty w harmoniczne dźwięk. Średni rejestr brzmi lirycznie i poetycznie. Wysoki rejestr jest dość głośny i przenikliwy.

Ornamentyka melodii

Bogate techniczne możliwości instrumentu można dostrzec w szybkich tanecznych bałkańskich (bułgarskich) melodiach, jak i w wolnych pieśniach ludowych (bezrytmiczne, bul. bezmenzurne). Powolne melodie wykonywane na kawale, są bogato ornamentowane i posiadają łagodną linię melodyczną.
Podstawowe ornamenty to:

  • mordent górny i dolny;
  • tryl;
  • obiegnik;
  • przednutka krótka i długa.

Podczas gry na kavale często używa się również wibrata i glisanda. Kaval używany jest przy wszelkich świętach i obrzędach ludowych zaczynając od wesela i na uroczystościach pogrzebowych kończąc. Jest to instrument wykorzystywany w takich gatunkach jak: muzyka ludowa, muzyka jazzowa, ethno, pop a nawet muzyka poważna.

[Bułgarska gajda] [[SARAKINA - Balkan Band]]

Copyright © 2012- Jacek Grekow