Kaval- Jacek

Kaval - konstrukcja

Kaval konstrukcja

Kaval posiada 7 otworów z góry i jeden z dołu dla kciuka lewej ręki. Najczęściej dolna część kavalu posiada jeszcze 3 lub 4 otwory, które pozostają zawsze otwarte. Mają one funkcje rezonansowe i nazywane są „diabelskimi otworami”. Kaval może byś jedno, dwu lub trzy-częściowy.

Legenda mówi o pasterzu, który tak pięknie grał na kavalu, że kiedy pasterz zasnął diabeł spróbował mu popsuć flet i zrobił parę dziurek na końcu instrumentu. Okazały się jednak one jeszcze bardziej wzbogacać dźwięk kavalu.

Kaval zazwyczaj jest zbudowany z bardzo twardego drewna. W Bułgarii często się używa drewna dereń (bul. drian, dryan). Spotyka się instrumenty zrobione z innego drewna: grenadila, śliwy, gruszy, drewna różowego, itp. Materiał decyduje w pewnym stopniu o barwie dźwięku instrumentu.

Oliwienie kawału, konserwacja instrumentu

Nie powinno się wysuszać instrumentu dlatego też zaleca się trzymanie go w np. w foliwym worku. Po każdym graniu należy instrument wytrzeć wewnątrz za pomocą wycioru (np. szmatki na sznurku). Co jakiś czas (np. raz w miesiącu) należy kaval nasmarować olejem (najlepiej oliwkowym lub słonecznikowych) i potrzymac go w tym stanie parę dni. Nowy instrument zaleca się nasmarowanie olejem i potrzymanie parę tygodni w worku foliowym, aby instrument nasiąkł olejem. Oliwienie instrumentu ma na celu zabezpieczanie drewna przed nasiąkaniem wodą i przed pęknieciem. Oliwienie instrumentu powoduje, że instrument ciemnieje, konserwuje się, nasiąka oliwą, jak również powoduje lekką zmianą barwy brzmienia instrumentu.

Kaval - Jacek Grekow

[Bułgarska gajda] [[SARAKINA - Balkan Band]]

Copyright © 2012- Jacek Grekow